• Angličtina
  • Čeština
O naší budoucnosti se rozhoduje teď: ve školách. Protože jen vzdělané a připravené děti změní Česko k lepšímu.
  • Co děláme
  • Jak váš dar pomůže
  • Aktuality
  • Příběhy
  • Podporují nás
  • Kdo jsme
  • Kontakt
  • DARUJTE

Co děláme

Dětem ze znevýhodněného prostředí nabízíme možnost navštěvovat předškolní kluby. Foto: Rishabh Kaul

Pomáháme žákům i učitelům z více než 4 000 škol. Doučujeme děti ze sociálně slabších rodin, aby neskončily na speciální škole a později bez práce. Učíme učitele pracovat s nadanými i hendikepovanými dětmi. Chceme, aby si žáci nejen něco zapamatovali, ale hlavně rozvíjeli svoje schopnosti a chápali svět v souvislostech. Přibližujeme studentům moderní historii. Inspirujeme studenty k řešení místních problémů. Učíme mladé lidi respektu, otevřenosti a odpovědnosti a děláme mnoho dalšího.
Vzdělávací programy vytváří pracovníci Člověka v tísni ze čtyř oddělení: Vzdělávací program JSNS, Varianty, Programy sociální integrace a festival Jeden svět.

Jak pomáháme?

Pomáháme dětem z chudých rodin úspěšně zvládnout základní školu

Doučujeme znevýhodněné děti

Foto: Martin Kovalčík

Dětem ze sociálně slabých rodin pomáháme úspěšně zvládnout základní školu. Podporujeme ve vzdělávání doma i na dálku 1065 dětí. Po téměř dvou letech uzavření škol kvůli pandemii se rozdíly mezi dětmi prohloubily. Pomáháme proto těm, které kvůli nedostatečné technice nebo chybějícímu připojení ztratily kontakt se školou, dohnat spolužáky. Na podzim 2021 jsme do správy převzali sbírku počítačů, díky které jsme v prvním pololetí zapůjčili 329 a v druhém 173 notebooků. Díky tomu děti mohou využívat také online doučování, které jim pomůže dohnat zameškanou látku.

Dobrovolníci dětem nejen pomáhají s přípravou do školy, ale zároveň fungují jako spojka mezi rodinou a školou. Přesvědčit rodiče, že mají svoje děti v učení podporovat, je totiž mnohdy stejně důležité jako čas strávený doučováním. Úspěšné dokončení základní školy mimo jiné významně zvýší šance dětí získat v dospělosti zaměstnání.

Více o podpoře lepšího vzdělání
Více o podpoře lepšího vzdělání

Pracujeme s předškolními dětmi

Jsou děti, které neznají pohádky a písničky, mají omezenou slovní zásobu, neumí držet tužku. Jejich rodiče jim nejsou schopni dát odpovídající péči a připravit je na vstup na základní školu. Každý rok pomáháme stovkám takových dětí absolvovat jeden rok předškolní výchovy v našich 12 předškolních klubech. Zaměřujeme se však i na práci s rodiči, ukazujeme jim, že je důležité si s dětmi malovat či povídat a rozvíjet jejich dovednosti. V uplynulém školním roce jsme takto podpořili celkem 360 předškolních dětí a 310 jejich rodičů.

V předškolních klubech se děti pod vedením zkušených pracovnic učí barvy, základy psaní a počítání, rozeznávat správně tvary nebo zdokonalovat v češtině. To vše pomůže při přípravě na nástup do normální základní školy. Bez naší pomoci by nejspíše skončily tyto zcela zdravé a normální děti v tzv. škole praktické, dříve zvláštní. Jen proto, že jejich rodiče je nebyli schopni podpořit, by se v šesti letech rozhodlo o tom, že v dospělosti nejspíše neseženou práci.

Co po škole? Kariérní poradenství

Naším cílem je děti provázet po celou dobu jejich cesty za vzděláním. Když vyjdou základní školu, rozhodují se co dál, a s tím jim pomáhají naši kariérní poradci. S dětmi pracujeme individuálně – pomáháme jim zvolit si vhodný vzdělávací obor, stanovit si realistické cíle a podporujeme je, aby pokračovaly ve studiu. Celkem jsme se věnovali 339 dětem. Spolu s nimi jsme podpořili také 40 rodičů. Pro mladé lidi z různých poboček se nám letos podařilo zorganizovat čtyři velké výjezdy, kde se mohli navzájem poznat.

Mimoškolní aktivity

Nezapomínáme ani na dobu, kdy jsou děti mimo školu. V našich nízkoprahových klubech mají nejen možnost smysluplně trávit volný čas, ale také se v klidu učit. Najdou zde pomůcky jako počítač a internet, které doma často nemají. Kluby pro ně představují bezpečný prostor, kde můžou trávit svá odpoledne. Loni našich 7 nízkoprahových klubů navštívilo 733 dětí.

Několika dětem jsme navíc umožnili navštěvovat různé kroužky, například roztleskávačky, plávání nebo hru na housle. Také jsme s nimi vyrazili na několik jednodenních akcí a v době prázdnin jsme zrealizovali letní tábory po celé republice. Většinou s našimi pracovníky vyjela skupinka deseti nebo patnácti dětí a společně strávili čtyři dny na chalupě nebo v kempu.

Podpořte Lepší školu

Spolupracujeme s více než 4 000 škol v celé České republice

Spolupracujeme s téměř třemi čtvrtinami ZŠ a SŠ v celé České republice

Na téměř třech čtvrtinách základních a středních škol v České republice pomáháme rozvíjet nadání a individuální schopnosti dětí a moderními metodami je učíme orientovat se v současném světě. Přáli bychom si, aby současná škola uměla z dětí vychovat aktivní, slušné a sebevědomé občany, kteří dokáží měnit naši společnost k lepšímu.

A jak naše činnost konkrétně vypadá? Přinášíme do škol důležitá témata prostřednictvím dokumentárních filmů, diskusí s pamětníky a zážitkových aktivit, které atraktivní formou vtahují děti do tématu. Věnujeme se například lidským právům, globálním problémům, moderním československým dějinám, sociálním otázkám, rovným příležitostem ve vzdělávání, stereotypům nebo mediálnímu vzdělávání. Poslednímu jmenovanému okruhu jsou každoročně věnovány Týdny mediálního vzdělávání, v rámci nichž se studenti zapojují do řady vzdělávacích aktivit – například debat s novináři nebo tréninku v posilovně mediální gramotnosti. 

V souvislosti s válkou na Ukrajině jsme pro učitele připravili materiály k současnému dění. Vytvořili jsme lekce zaměřené na současnou ruskou propagandu. Pro studenty jsme navíc spustili pravidelné vysílání Studio JSNS, kde se mohli ptát přímo odborníků na cokoli, co je zajímalo.

Podpořte Lepší školu

Přes 15 510 pedagogů a vzdělávacích pracovníků se za posledních 21 let zúčastnilo našich workshopů, seminářů a debat

Máme dlouholeté zkušenosti s předáváním znalostí a dovedností školám a učitelům. Nabízíme unikátní kurzy a metodiky. Podporujeme učitele při naplňování individuálních potřeb každého dítěte. Pořádáme semináře, poskytujeme školení a konzultace, nabízíme atraktivní výukové materiály. Ve spolupráci s učiteli a odborníky tvoříme kurzy akreditované ministerstvem školství.

Za dvacet let, co kurzy nabízíme, se jich zúčastnilo více než patnáct tisíc učitelů. Letos jsme uspořádali celkem 40 kurzů, webinářů a akcí pro pedagogické pracovníky, některé online, některé v prezenční formě. Navázali jsme na naše úspěšné online kurzy Příběh Sama a Sam není sám s novým Příběhem Jany, který úspěšně absolvovalo 346 lidí. Alespoň jeden z předchozích kurzů letos absolvovalo téměř 800 lidí.

Více o workshopech pro pedagogy
Více o workshopech pro pedagogy

Jak si představujeme ideálního učitele? Ideální učitel nebo učitelka se podle nás nebojí otevírat citlivá nebo kontroverzní témata, řešit s mladými lidmi dění v současném světě a umí vhodně používat moderní technologie. Podporuje zájem studentů o dění kolem nich a otevírá jim možnost stát se aktivními občany. Zároveň otevřeně komunikuje s rodiči a zapojuje je do života školy.

Myslíme si také, že škola by měla být otevřená pro všechny a měla by poskytnout rovné příležitosti a představovat pro děti motivující prostředí pro cestu za poznáním. Všechny vzdělávací aktivity Člověka v tísni proto vycházejí z tzv. inkluzivního přístupu, který se dlouhodobě využívá v západních a zvláště skandinávských zemích a dosahuje skvělých výsledků.

Podpořte Lepší školu

Na Cenu Gratias Tibi jsme nominovali již 1 045 projektů

Podporujeme mladé lidi k aktivnímu přístupu ke světu kolem nás. Skupinky studentů vedené učiteli vyhledávají ve svém okolí téma nebo problém, na který uskutečněním vlastního malého projektu poukazují, informují o něm veřejnost nebo přímo přispívají k jeho řešení.

Abychom podpořili efekt šíření pozitivních příkladů, vyhlašujeme Cenu Gratias Tibi, která mladé lidi za jejich občanskou aktivitu vyzdvihuje. Za osm let existence ocenění bylo nominováno na 1 045 projektů mladých lidí, které pomohly zlepšit život v okolí či celé společnosti.

Pro studenty dále pořádáme debaty s politiky, historiky či novináři a organizujeme studentské volby, kde se mladí lidé seznamují se základními demokratickými principy a volebním systémem ČR.

Více o Ceně Gratias Tibi
Více o Ceně Gratias Tibi

Cena Gratias Tibi oceňuje mladé lidi, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu. Již od roku 2014 tímto oceněním dáváme mladým lidem najevo, že si jejich činů vážíme.

Podpořte Lepší školu

Přes 370 audiovizuálních lekcí na vzdělávacím portálu jsns.cz

Dokumentární filmy jsou stále častěji využívané metodické pomůcky ve vyučování. Dokážou v žácích vzbudit velmi silné emoce, a tím i zájem o probírané téma. V době online výuky jsou navíc pro vzdělávání užitečnější než kdy dřív. Proto jsme pro učitele a žáky připravili více než 370 audiovizuálních lekcí, které jsou zdarma dostupné online na portálu jsns.cz. Filmy dodáváme společně s doprovodnými materiály, které obsahují podrobně zpracované informace k tématu a které učiteli pomáhají téma se studenty netradičně a zajímavě probrat. Po dobu pandemie jsme vzdělávací materiály zveřejnili i pro neregistrované návštěvníky, takže byly dostupné například rodičům, kteří je využívali jako podklady pro domácí výuku.

O zájmu o náš webový portál svědčí i to, že se do něj již zapojilo více než 4 000 základních i středních škol a jednotlivé snímky mají každý rok až tisíce zhlédnutí. Na portálu nabízíme kvalitní a ověřené filmy, které jsou výběrem toho nejlepšího ze světové a domácí dokumentární tvorby zaměřené na lidská práva, rozvojová témata, sociální problematiku, životní prostředí nebo na moderní československé dějiny.

Více o audiovizuálních lekcích
Více o audiovizuálních lekcích
Dlouhodobě nejoblíbenějším pořadem na stránkách je Kovyho mediální ring, ve kterém populární youtuber přibližuje široké veřejnosti základy mediální výchovy. V návaznosti na pořad vznikl i Mediální ring 2, ve kterém se ke Kovymu přidal také novinář Martin Veselovský. Úspěch sklidil také film o závislosti na počítačových hrách Jak jsem vyhrál nebo snímek O zlém snu vyprávějící životní příběh malé Evičky, která vyrůstá v době druhé světové války. Zájem byl i o filmy s aktuální problematikou. Vysokou sledovanost měl třeba film Just eat it o plýtvání jídlem nebo Holka z Instagramu o nástrahách sociálních sítí.
Podpořte Lepší školu

Více než 406 000 žáků se za posledních 17 let zapojilo do projektu k moderním československým dějinám Příběhy bezpráví

Česká společnost má za sebou desítky let života v diktaturách a navzdory této zkušenosti jako by se z ní vytrácelo vědomí, že současná svoboda není samozřejmá, že je třeba ji chránit. Aby si to uvědomovala i generace mladých lidí, kteří se narodili po pádu komunismu, vytvořili jsme projekt Příběhy bezpráví. Jde o největší projekt tohoto druhu u nás a probíhá v celorepublikovém formátu.

Nabízíme v něm školám dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Na stovkách škol v celé republice pořádáme filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři.

Více o Příbězích bezpráví
Více o Příbězích bezpráví
Organizujeme také studentské literární soutěže, semináře pro pedagogy, výstavy pro veřejnost a vydáváme knihy a metodické příručky o období komunistického Československa.

Od roku 2009 studenti udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v době komunistického režimu.

Podpořte Lepší školu

Přes 5 250 budoucích pedagogů doposud prošlo vzdělávacími kurzy, semináři a workshopy

Chtěli bychom, aby čeští učitelé uměli dobře pracovat s aktuálními tématy. Víme, že je k tomu zapotřebí odhodlání a kvalitní příprava. A právě tomu se věnujeme na našich seminářích. Připravili jsme řadu praktických krátkodobých i dlouhodobých kurzů a seminářů určených studentům pedagogických oborů.
Více o seminářích pro budoucí učitele
Více o seminářích pro budoucí učitele

Audiovizuální a interaktivně pojaté výukové materiály mohou budoucí učitelé využít i dále ve své praxi, aby žákům zprostředkovali aktuální témata v oblasti multikulturní a globální rozvojové výchovy.

Podpořte Lepší školu

115 školám jsme udělili certifikát Světová škola na základě splnění náročných mezinárodních kritérií

Školy, které věří, že svým chováním mohou ovlivnit dění i na druhém konci světa a splní daná kritéria, získávají certifikát a titul Světová škola. Už se jím pyšní 115 českých základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol v Evropě.
Více o Světové škole
Více o Světové škole
Základní filozofií Světové školy je podpora vzdělávání a příprava žáků na reálný život v globalizovaném světě. Opírá se o jednoduchou metodologii tří kroků: uč se – zjišťuj – jednej. Základem snahy o získání titulu jsou aktivní žáci podporovaní pedagogy.

V letošním roce jsme certifikát udělili osmi školám, z toho šesti základním a dvěma středním.

Světová škola je místem, kde se žáci učí porozumět globálním tématům a jejich lokálním souvislostem, sledují světové dění, přemýšlí nad místními problémy, navrhují jejich řešení a spolupracují přitom s učiteli, místními organizacemi i veřejností.

Podpořte Lepší školu

Již 24 let pořádáme nejvýznamnější festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět

Festival Jeden svět 2020
Jeden svět za téměř 25 let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. Každý rok uvádí přes stovku kvalitních dokumentárních filmů z celého světa, pořádá diskuze pro diváky, sleduje nejnovější trendy v dokumentaristice a zakládá si na přístupnosti pro všechny. V rámci festivalu se soustředíme i na vzdělávání a rozšiřování obzorů žáků, proto vždy v dopoledních hodinách promítáme pro základní a střední školy. Nabízíme také speciální projekce krátkých filmů pro rodiče s dětmi.

Letošní ročník festivalu proběhl po dvou letech znovu v prezenční podobě. V rámci festivalu vidělo filmy jenom v Praze přes 15 000 diváků, další tisíce navštívily promítání v regionech. V rámci školních projekcí dokumenty zhlédlo asi 10 300 žáků a více než 600 jejich učitelů. 

Více o festivalu Jeden svět
Více o festivalu Jeden svět
Jeden svět je každoročně zahajován v Praze, po 10 dnech se projekce přesouvají do dalších 35 měst po celé ČR. Letos byl festival kvůli koronaviru pořádán online. Vybrané snímky z festivalu každoročně volně zpřístupňujeme na platformě Promítej i ty, kde si je může každý zdarma a legálně promítnout. Aktuálně nabízíme téměř 70 filmů.

Festival zahajujeme udělením jediné české mezinárodní lidskoprávní ceny Homo Homini. Získávají ji osobnosti či skupiny, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv. Oceněným a jejich blízkým přináší morální podporu i větší pozornost mezinárodní komunity.

Podpořte Lepší školu

Desítky našich kurzů slouží jako informační a metodický servis budoucím i stávajícím učitelům

Ve spolupráci s učiteli a experty připravujeme kurzy akreditované ministerstvem školství, které pedagogům přibližují témata multikulturní a globální výchovy. Náš vzdělávací program Varianty organizuje vzdělávací semináře, kurzy, workshopy či projektové dny na školách a vytvářejí řadu výukových materiálů, které mohou učitelé a studenti pedagogických oborů využít ve své práci.
Podpořte Lepší školu

Společně s vysokými a vyššími odbornými školami pomáháme dětem dohnat školu

Po uzavření škol kvůli koronaviru v březnu 2020 se výuka přesunula do online světa. Ne všechny děti však měly tu možnost se připojit a prakticky ze dne na den vypadly z učiva. Ze šetření České školní inspekce vyplývá, že během distanční výuky zůstalo bez podpory přibližně 10 000 žáků. Po znovuotevření škol se naplno ukázalo, kdo distanční výuce stačil a kdo ne. Rozdíly mezi dětmi se zvětšily a samy často neměly šanci propast překonat.

Vznikla proto iniciativa Fakulty doučují, v rámci které jsme se spojili s pedagogickými fakultami vysokých škol, vyššími odbornými školami, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Národním pedagogickým institutem. Společně jsme se shodli na potřebě doučování dětí na základních školách, které jim pomůže vyrovnat propad z doby jarního uzavření škol. Studenti pedagogických fakult a vyšších odborných škol letos i loni dětem pomáhali s přípravou do školy v rámci svých praxí. 

Za školní rok 2021/22 pomohlo 130 studentů 444 dětem z 65 základních škol.

Iniciativa získala 3. místo v loňském ročníku soutěže EDUína. Soutěž EDUína pravidelně oceňuje inovativní projekty, které pomáhají měnit vzdělávání v Česku.
Porota ocenila spolupráci veřejných i soukromých škol, neziskové organizace a přímo státem řízené organizace, podporu sociálně znevýhodněných dětí a snahu o zavedení systémové změny.
Podpořte Lepší školu

Příběhy naší pomoci

Když žákyně základní školy sama hledá pomoc

Když žákyně základní školy sama hledá pomoc

Od dětství se starala o sourozence, teď chce pracovat ve školství

Od dětství se starala o sourozence, teď chce pracovat ve školství

Esin z Afghánistánu našla domov v Česku. Pomáháme jí se v nové zemi začlenit

Esin z Afghánistánu našla domov v Česku. Pomáháme jí se v nové zemi začlenit

I přes problémy během distanční výuky už Týnu učení zase baví

I přes problémy během distanční výuky už Týnu učení zase baví

Třeťák Pavel jen potřeboval podporu a klid na učení

Třeťák Pavel jen potřeboval podporu a klid na učení

Reparáty úspěšně složila, teď chce být kuchařkou

Reparáty úspěšně složila, teď chce být kuchařkou

Víťovi se lepila smůla na paty, první třída ho vítala dvakrát

Víťovi se lepila smůla na paty, první třída ho vítala dvakrát

Chybí jim podpora a důvěra aneb když doučování není všechno

Chybí jim podpora a důvěra aneb když doučování není všechno

Metoděj potřeboval jen pochopení, strach ze školy už nemá

Metoděj potřeboval jen pochopení, strach ze školy už nemá

Melisa propadla už v první třídě, chyběla jí ale jen pozornost rodičů

Melisa propadla už v první třídě, chyběla jí ale jen pozornost rodičů

Kontakty

Tým kampaně

Kristína Česálková
mobil: +420 777 787 920
e-mail: kristina.cesalkova@clovekvtisni.cz

Romana Weingärtner
mobil: +420 778 493 091
email: romana.weingartner@clovekvtisni.cz

Co dělámeJak váš dar pomůžePodporují násKontaktDarujteJak pracujeme s cookies?
Copyright Člověk v tísni, o.p.s. 2014 | webové stránky od Tvorba webových stránek