• cs
O naší budoucnosti se rozhoduje teď: ve školách. Protože jen vzdělané a připravené děti změní Česko k lepšímu.
  • Co děláme
    • Přehled
    • Aktuality
  • Jak váš dar pomůže
  • Příběhy
  • Podporují nás
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Kontakt
  • Darujte

Opravdu? Na více než 100 školách po celé ČR startují Týdny mediálního vzdělávání

21.5.2018Člověk v TísniLepší školy, Nezařazené

Dneškem odstartoval již druhý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které pořádá Jeden svět na školách (JSNS). JSNS je jeden ze vzdělávacích programů Člověk v tísni, který podporuje sbírka Lepší škola pro všechny. Na nejméně sto šesti základních a středních školách, které se zatím do projektu přihlásily, budou po dobu příštích šesti týdnů promítány dokumentární filmy s mediálně-vzdělávací tematikou, proběhnou debaty studentů s novináři a mediálními odborníky, školy se také mají možnost zúčastnit workshopů nabízených partnerskými organizacemi nebo exkurzí do redakcí. Aktivity jsou zaměřeny na rozvoj kritického myšlení a mediální gramotnosti žáků a studentů po celé České republice.

Letošní motto „O pravdu?“ připomíná důležitost rozlišování pravdivých informací

Letošní motto „O pravdu?“ připomíná důležitost rozlišování pravdivých a důvěryhodných informací v době, kdy se na sociálních sítích rychle šíří značné množství nepravdivých zpráv.

Do projektu se zapojilo 45 novinářů a mediálních odborníků. Hlavním záměrem debat je přiblížit mladým lidem profesi novináře a to formou osobního setkání s lidmi, kteří se ve světě médií dennodenně pohybují a kteří budou se studenty otevřeně debatovat o tom, co obnáší jejich práce, jak fungují média v praxi a jak vznikají zprávy.

Zapojené školy od pořadatele získávají publikaci k tématům mediálního vzdělávání, sadu tematických plakátů a dva dokumentární filmy. Kromě uvedených dvou dokumentů, zasílaných školám na DVD, mají vyučující k dispozici dalších 28 audiovizuálních lekcí dostupných online prostřednictvím výukového portálu JSNS.CZ.

O mediálním vzdělávání se mluví čím dál častěji.

„O mediálním vzdělávání se v poslední době mluví a píše čím dál častěji. A zaznívá přitom mnohé. Například, že to je politické školení mužstva, vymývání mozků, nemístné tahání politiky do škol, šíření jediné správné ideologie atd. Nic z uvedeného neplatí. Autoři podobných výroků šíří zcela zkreslené představy, ať už to dělají úmyslně, nebo z neznalosti,“ poukazuje Karel Strachota, ředitel programu JSNS, na odmítavé reakce, které se v souvislosti s výukou mediální výchovy objevují, a pokračuje: „Cíle mediálního vzdělávání jsou přitom zcela opačné. Chceme, aby se mladí lidé učili samostatně vyhledávat potřebné informace, aby uměli mediální sdělení analyzovat a kriticky posuzovat, rozlišovat ta, která jsou založena na faktech od manipulativních a lživých. Aby dokázali využívat potenciál moderních technologií se znalostí jejich rizik. Škola má v tomto směru nezastupitelnou úlohu a mediální vzdělávání by mělo být neoddělitelnou součástí výuky.“

Druhý ročník zahájí panelová debata na téma (Ne)věříme médiím. Diskuzi s novináři Erikem Taberym (Respekt), Jiřím Hoškem (Seznam Zprávy), Petrem Šabatou (Český rozhlas) a Norou Fridrichovou (Česká televize) bude možné sledovat v živém přenosu z Knihovny Václava Havla prostřednictvím portálu Seznam Zprávy (a také na stránce projektu JSNS.CZ/tmv). Video pak zůstane na stránkách nadále přístupné pro opětovné zhlédnutí.

„Do projektu se zatím zaregistrovalo 106 škol,“ uvádí Marianka Macková, koordinátorka Týdnů mediálního vzdělávání a dodává: „Po pozitivních ohlasech na loňský první ročník jsme zvýšený zájem vyučujících očekávali. Přihlašování ještě není skončeno, poběží až do pátku 1. června, a to prostřednictvím webového formuláře na JSNS.CZ/tmv.“

Tags: Jeden svět na školách, JSNS, mediální vzdělávání, školy

Related Articles

Začíná vysílání 3. ročníku soutěže Hledá se LEADr.

19.4.2018Člověk v Tísni

Uctili jsme památku politických vězňů

28.6.2019Člověk v Tísni

Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách po třinácté

14.11.2017Člověk v Tísni

Související články

  • Běží měsíc sbírky Lepší škola pro všechny – Vaše dary zdvojnásobíme!
  • Uctili jsme památku politických vězňů
  • Titul Světová škola získalo 12 škol, které se věnují globálním tématům
  • Příběhy pamětníků zazněly na prezentacích projektu Z místa, kde žijeme
  • Člověk v tísni ocenil projekty mladých lidí cenou Gratias Tibi

Kategorie článků

  • Lepší školy
  • Nezařazené

O nás

Organizace Člověk v tísni již přes 25 let pomáhá doma i ve světě. Stavíme školy v Africe, budujeme zdroje pitné vody a zdravotní střediska. Pomáháme obětem válečných konfliktů. Hájíme lidská práva. Doma pomáháme při každých povodních. Organizujeme festival Jeden svět. V ČR poskytujeme sociální služby a pomáháme studentům i pedagogům více než 3 600 školách. V listopadu 2014 jsme vyhlásili kampaň Lepší škola pro všechny s cílem přesvědčit české dárce o smysluplnosti podpory vzdělávacích programů v České republice. Sbírka je nahlášena magistrátu hl. města Prahy pod č. j. S-MHMP/1551858/2014.

Kontakty

Máte-li dotaz či přání, obraťte se na nás.

Člověk v tísni, o. p. s.
Šafaříkova 635/24, 120 00 Praha 2

tel.: +420 226 200 405
e-mail: lepsiskola@clovekvtisni.cz
www.clovekvtisni.cz

Č. ú. sbírky Lepší škola pro všechny: 25511552/0300 IBAN: CZ82 0300 0000 0000 2551 1552

Tým kampaně

Rebeka van Overloop
tel.: +420 226 200 405
mobil: +420 734 428 388
e-mail: rebeka.overloop@clovekvtisni.cz

Radka Kachramanová
tel.: +420 226 200 405
mobil: +420 777 787 920
e-mail: radka.kachramanova@clovekvtisni.cz

Copyright Člověk v tísni, o.p.s. 2014 | webové stránky od Tvorba webových stránek
Tato stránka používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a cílení reklam soubory cookie.Rozumím