

Marcel se jako jeden z mála ve své rodině rozhodl, že chce studovat vysokou školu. Poprvé se tak vzdálil ze svého domova v jedné ze sociálně vyloučených lokalit Ústí nad Labem. Nyní studuje už druhým rokem aplikovanou informatiku na Technické univerzitě v Liberci. Jednou by si přál pracovat pro velkou firmu a cestovat po světě. Doufá, že tak zajistí celou svou rodinu.
Do stipendijního programu Člověka v tísni, jenž má zabránit sociálně znevýhodněným dětem v předčasném ukončení vzdělávání, se zapojil před pěti lety ještě jako student gymnázia. Aktuálně ho využívá spolu s dalšími 163 mladými lidmi, kterým tak usnadníme cestu k výučnímu listu, maturitě nebo vyššímu vzdělání.
Rodiče dětí, které se do projektu zapojují, mají často jen základní vzdělání. Z praxe vyplývá, že shodné vzdělání s rodiči mívá téměř 60 % populace. „Největší soulad v dosaženém vzdělání rodičů a dětí je tam, kde rodiče mají buď základní, nebo středoškolské bez maturity. Tedy, žije-li dítě s rodiči, kteří sami absolvovali pouze základní školu, je velmi pravděpodobné, že potomek tuto úroveň nepřekročí a skončí stejně,“ upozornila metodička kariérního poradenství a koordinátorka retrostipendií Rut Veselá.
„Inteligence je minoritním faktorem předurčujícím dobré výsledky dítěte ve škole. Stejně inteligentní děti z rozdílných rodinných prostředí nedosahují stejných úspěchů ve škole. Především proto, že náš vzdělávací systém ve velké míře přenáší zodpovědnost za studium dětí na jejich rodiče. A nízko vzdělaní rodiče většinou nejsou schopni této povinnosti dostát a své děti adekvátně ve studiu podpořit,“ doplnila.
Šest „našich“ studentů se loni dostalo na VŠ
Studenti zapojení do programu mají nárok na stipendium, pokud splní určité podmínky. Musí mít například dobré známky z vybraných předmětů nebo nízkou absenci. Pokud se jim to podaří, dostanou od nás zpětně příspěvek, za který si nakoupí třeba školní pomůcky nebo pomohou rodičům zaplatit výdaje doma.
O tom, že projekt funguje, svědčí i to, že sedmnáct z našich studentů teď úspěšně pokračuje na nástavbách nebo vyšších odborných školách. Šest mladých lidí se loni dokonce dostalo na vysokou školu.
„Když jsme se stipendijním programem pro děti 15+ začínali, nenapadlo nás, že budeme za pár let tvořit program i pro vysokoškoláky. Považujeme za velký úspěch všech našich klientů, když se dostanou na střední školu. Ještě větší radostí je, když studium úspěšně dokončí, případně pokračují nějakou nástavbou. Ale složit zkoušky na vysokou školu a vystudovat ji, to považujeme za úplný zázrak, který se ale děje,” neskrývá nadšení z dosavadních výsledků Rut Veselá.
Retrostipendia pomáhají také ukrajinským uprchlíkům
V září 2022 jsme začali Retrostipendia nabízet také ukrajinským studentům a studentkám v Česku. Do letošního května podpořila 25 dětí, brzy by se díky partnerským organizacím měl počet rozšířit až na 50.
Pomáháme středoškolákům, kteří studují na ukrajinské střední škole dálkově nebo na české škole prezenčně. Většina z nich přišla do České republiky jen s jedním rodičem, nebo jsou tu úplně sami, a program jim tak velmi pomůže.
„Jejich situace je velmi složitá a potenciálně ohrožující. Mohou se nacházet v obtížných podmínkách, bez podpory, hrozí jim předčasný odchod ze vzdělávání, nízkokvalifikovaná práce a pracovní vykořisťování,“ vysvětlila Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu Člověka v tísni SOS Ukrajina pro Česko.
Příběhy našich stipendistů si můžete přečíst na hlavním webu Člověka v tísni. Podporovat je můžeme také díky Nadaci Albatros, která program financuje.
Autor: Člověk v tísni