

Po pěti letech jsme provedli druhé dotazníkové šetření, které ukázalo situaci s mediální gramotností na středních školách a v posledních ročnících ZŠ. Vycházeli jsme z dat výzkumné agentury Focus a zaměřili jsme se na média, používání počítačů a smartphonů, ale i chování na internetu.
„Z našeho výzkumu vyplývá, že celkově klesá důvěra středoškoláků v média. Jsou přesvědčeni o manipulativnosti sociálních sítí, více vnímají ohrožení demokracie nepravdivými zprávami,“ komentuje zjištění průzkumu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni. „Podle naprosté většiny z nich by se měly nepravdivé zprávy mazat (54 %) nebo označovat (27 %).“
„Přes 60 % dotazovaných sdílí názor, že médiím záleží více na finančním zisku než na kvalitě. Polovina středoškoláků se navíc domnívá, že velká média záměrně zkreslují nebo zamlčují důležité informace. Velmi kriticky tedy posuzují prostředí, ve kterém tráví tolik času a ze kterého čerpají většinu informací. Celkově skeptický pohled na média se pak zřejmě projevuje i v tom, že znatelně ubylo mladých lidí, kteří považují nezávislá média za důležitá pro demokracii. O jejich důležitosti je přitom přesvědčeno o třetinu více gymnazistů než učňů. Což je jeden z příkladů značného rozdílu výsledků dle typu škol, tedy mezi gymnázii, středními odbornými školami a odbornými učilišti,“ vysvětluje Strachota.
Studenti se více bojí nepravdivých zpráv a hackerských útoků
Asi tři čtvrtiny studentů si myslí, že sociální sítě dokážou lidi silně ovlivnit a většina Čechů se jimi nechá zmanipulovat. Od roku 2018 navíc vzrostlo jejich vnímání ohrožení demokracie nepravdivými zprávami na internetu a útoky hackerů, a to o 8, respektive 7 %. Více než polovina respondentů si myslí, že nepravdivé zprávy by se měly mazat. Podle 27 % středoškoláků by stačilo nepravdivé informace viditelně označit.
Z výsledků vyplývá, že mladí považují politiky, kteří zpochybňují důvěryhodnost médií, za ohrožení demokracie. Nejčastěji uvedli, že toto pozorují u Andreje Babiše nebo Tomia Okamury.
Výzkum také ukázal, jak mladí pracují s počítači a mobilními telefony, jak na internetu tráví svůj čas a jakým médiím věří. Podívejte se na kompletní výsledky na webu JSNS.cz.