V minulém školním roce jsme podpořili 2769 dětí a mladých lidí, kteří mají v životě těžší start než ostatní. Často vyrůstají v nepodnětném prostředí ve vyloučených lokalitách a chybí jim podpora od rodičů. Děti jsme doučovali, pomáhali jsme jim s reparáty nebo přijímačkami a těm starším jsme nabízeli také kariérní poradenství. Mladší i starší kluci a holky našli bezpečné místo v našich nízkoprahových klubech, kde mohou smysluplně trávit čas a najít si nové kamarády, těm nejmenším jsme se věnovali v předškolních klubech. Snažíme se také o systémové změny a děláme mnoho dalšího.
Celkem jsme pomohli:
- 1008 dětem s přípravou do školy, s reparátem nebo přijímačkami
- 489 mladým lidem s výběrem oboru a studiem na střední škole
- 327 klukům a holkám, kteří chodili do našich předškolních klubů
- 909 dětem, které využily zázemí našich nízkoprahových klubů
- 61 mladým lidem v resocializačním programu
- 521 vyučujícím, kteří se zúčastnili našich kurzů nebo webinářů
- zapůjčením 203 počítačů a zajištěním 31 připojení v rodinách
- učitelům, studentům pedagogiky a dobrovolníkům, kterým poskytujeme metodickou podporu
Příprava do školy i na přijímací zkoušky
Díky našim 120 pracovníkům a více než 360 dobrovolníkům dokážeme pomáhat dětem napříč celou republikou s češtinou, matematikou, jazyky i dalšími předměty, které jim ve škole dělají těžkou hlavu. Letos jsme takto podpořili 1008 dětí a mladých lidí, aktuálně působíme v sedmi krajích. „Naším cílem je především zastavit propad školního prospěchu dítěte, ale také zvýšit zájem o školu či snížit počet absencí. Snažíme se také zlepšit domácí prostředí dítěte, rodičům říkáme, jak mohou své děti podpořit,“ říká metodička služby Michaela Palaščáková.
Od koronavirové krize doučujeme také online, což nám umožňuje pomáhat i dětem, které žijí v lokalitách, kde běžně nepracujeme. Zapojit se tak mohou také dobrovolníci z míst, kde nepůsobíme. Rodinám, které si nemohou dovolit koupit dětem počítač, techniku půjčujeme. V minulém školním roce jsme půjčili 203 počítačů a zajistili jsme 31 připojení k internetu.
Mladým lidem pomáhali naši kariérní poradci, kteří jim radili s výběrem střední nebo i vysoké školy a následného zaměstnání. Nabídli jsme jim také online doučování nebo zapůjčení počítačů, aby se mohli na připojit na výuku. Takto jsme loni podpořili 489 z nich.
V minulém školním roce jsme se zaměřili na intenzivní podporu deváťáků, které čekaly přijímačky na střední školu. Měli to opravdu těžké, protože jejich ročník je nejsilnější za třicet let a míst na školách bylo málo. S přípravou jsme pomohli 92 z nich, z toho 63 se na vybranou školu dostalo. Dalších 17 s námi ještě řeší odvolání nebo přihlášku do druhého kola výběrového řízení. Věnovali jsme se také maturantům, z nichž závěrečnou zkoušku úspěšně složilo 31 studentů a 14 z nich pokračuje v dalším studiu. 2 naši klienti loni úspěšně dokončili vysokoškolské studium.
Kromě klasického doučování pořádáme také skupinové aktivity, kde se děti učí společně. Letos jich proběhlo 357. Kromě toho jsme uspořádali také 250 výletů a exkurzí a 70 workshopů.
Nejmenším pomáháme se vstupem do školky
Do našich předškolních klubů chodí často děti, které vyrůstají v nestimulujícím prostředí. Rodiče některých z nich tráví celé dny v práci a nemají čas se o malé starat, učit je třeba držet pastelku nebo jim číst knížku. Pro mnohé z nich je to tak u nás v klubu poprvé, co se s kreslením nebo čtením setkají. Děti připravujeme na nástup do běžné mateřské školky, rodičům pomáháme třeba se zápisem do školy nebo pro ně organizujeme vzdělávací semináře. Loni jsme podpořili 291 dospělých a 327 malých dětí.
„Naším cílem je dorovnat vše potřebné, aby děti snáze zvládly přechod do dalšího vzdělávacího systému a udržely se v něm, získaly sebevědomí, ale i motivaci ke studiu,“ vysvětluje metodička programu Cecílie Beranová. S našimi kluby spolupracují logopedové, knihovny, učitelé angličtiny, ale i běžné mateřské školy, kam děti z klubu chodí na návštěvy.
Usnadnění studia díky retrostipendiím
Mezi dětmi, se kterými pracujeme, je mnoho těch, které navzdory náročným rodinným dispozicím najdou motivaci pokračovat po základní škole dále. Za splnění určitých podmínek (dobré známky z vybraných předmětů, nízká absence, bezproblémové chování) od nás zpětně dostávají příspěvek, za který si nakoupí školní pomůcky nebo pomohou rodině s výdaji. Tato součást programu se týká jak středoškoláků, tak vysokoškoláků. V prvním pololetí jsme podpořili 136 studentů, z toho 7 vysokoškoláků. Ve druhém od nás stipendium získalo 163 mladých lidí.
Smysluplné trávení volného času
909 dětí a mladých lidí docházelo do jednoho z našich osmi nízkoprahových klubů. Ty se nachází v Liberci, Kladně, Bílině, Ústí nad Labem, Kraslicích a v Praze. Jsou v blízkosti vyloučených lokalit, aby do nich děti měly snadný přístup a nabízí jim kromě bezpečného místa a zázemí také vzdělávací a volnočasové aktivity, které předcházejí sociálně patologickým jevům (drogy, kriminalita, prostituce). Věnujeme se také dětem a mládeži s rizikovými projevy chování nebo těm, kteří opouští ústavní výchovné zařízení. V rámci resocializačního programu jsme podpořili 61 z nich.
Metodická podpora a systémové změny
Kromě přímé práce s dětmi podporujeme také učitele a asistenty pedagogů, kterým nabízíme zdarma metodické materiály zaměřené na témata jako mediální gramotnost, novodobá historie, lidská práva nebo životní prostředí. Pořádáme pro ně také různé kurzy a webináře, loni jich proběhlo 29 a zúčastnilo se jich 521 vyučujících. Proběhl také už pátý ročník konference S asistenty k lepší škole pro 159 asistentů pedagoga, učitelů a dalších pracovníků. Skrz stránku Doucujte.cz a iniciativy Fakulty doučují podporujeme navíc i budoucí učitele a dobrovolníky. „Zájemci tady mohou najít metodickou podporu, ale i konkrétní materiály, které se nám během doučování a práce s dětmi osvědčily,“ říká Petra Macková, metodička online podpory vzdělávání.