• Čeština
O naší budoucnosti se rozhoduje teď: ve školách. Protože jen vzdělané a připravené děti změní Česko k lepšímu.
  • Co děláme
  • Jak váš dar pomůže
  • Aktuality
  • Příběhy
  • Podporují nás
  • Kdo jsme
  • Kontakt
  • DARUJTE
Ceny Gratias Tibi 2019

Člověk v tísni ocenil projekty mladých lidí cenou Gratias Tibi

16.5.2019Člověk v TísniLepší školy

V zaplněném sále pražského Kina Lucerna převzali z rukou významných osobností kulturního a společenského života a disentu mladí lidé ocenění Gratias Tibi za aktivní přístup, kterým se snaží zlepšovat své okolí. Porota, složená ze zástupců partnerských organizací, vybrala jednoho vítěze v každé ze tří věkových kategorií (ZŠ, SŠ, do 30 let) z celkem 75 nominovaných projektů. Zvláštní uznání Člověka v tísni získal student Univerzity Karlovy Najmin Kamilsoy z Ázerbájdžánu.

Kategorie ZŠ – Dám ti kus sebe

Jako první vystoupil na pódium žák sekundy Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, Kryštof Kalát, aby převzal cenu z rukou Věry Roubalové a Miloše Rejchrta za organizaci dvouhodinové osvětové akce Dám ti kus sebe, na níž představil svým spolužákům projekt Dlouhovláska – salon, který vyrábí paruky pro lidi s onemocněním způsobujícím ztrátu vlasů. Kryštof si během akce nechal ostříhat své dlouhé vlasy, aby je Dlouhovlásce daroval. Zároveň byly během akce předány nové paruky dvěma dětem, které v důsledku nemoci přišly o své vlastní vlasy. „Dal jsem kus sebe někomu, kdo neměl takové štěstí jako já. Ten pocit potom byl strašně fajn a přál bych ho každému zažít,“ popisuje své pocity Kryštof.

Kategorie SŠ – Menšiny mezi námi

Následovala kategorie středoškoláků, v níž získali ocenění studenti litoměřického gymnázia. Ti již šestým rokem pravidelně pořádají pro širokou veřejnost besedy s příslušníky menšin žijících v Litoměřicích a okolí s cílem zlepšení integrace cizinců a zvýšení respektu a tolerance k odlišným kulturám či životnímu zaměření. „Zatím jsme uspořádali celkem dvanáct besed, na které jsme pozvali i odborníky na problematiku. Ze začátku jsme se zaměřovali na menšiny národnostní. Postupem času se pojem ‘menšiny’ rozšířil i na jiné než národnostní, a tak proběhly i besedy s homosexuály, vegetariány a vegany, mladými lidmi v politice či příslušníky náboženských komunit,“ popisuje Marie Hervertová z projektu. Součástí besed je vždy kulturní program – např. výstava fotografií z dané země, ochutnávka kuchyně nebo taneční vystoupení. Cenu jim předala Bára Urbanová zástupkyně loňského vítězného projektu v kategorii do 30 let (Stužák) spolu s Karlem Kovářem (Kovym).

Kategorie do 30 let – Konsent – Když to nechce, tak to nechce

Přehlídku vítězných projektů v rámci tří základních věkových kategorií zakončili Aňa Geislerová a Jaromír Nosek, když předali ocenění zástupkyním projektu na prevenci sexuálního obtěžování a násilí s názvem Konsent. Jedná se o skupinku tří dobrovolnic, které už třetím rokem pořádají na českých školách na toto téma workshopy pro dospívající a jejich rodiče, vystupují v médiích, pořádají veřejné debaty, promítání, ale také třeba párty. „Každá desátá Češka a každý třicátý třetí Čech za svůj život zažije znásilnění. Chceme přispět k tomu, aby se všechny ženy (i muži) mohly cítit bezpečně. Věnujeme se prevenci znásilnění a sexuálního obtěžování. V průběhu tří let jsme se staly relevantními aktéry v problematice ženských práv, jsme aktivní součástí České i Evropské ženské lobby,“ uvádí Johanna Nejedlová z Konsentu.

Cena diváků České televize – PagoPago

Kromě základních věkových kategorií byla vyhlášena i Cena diváků České televize, hlavního mediálního partnera. O tom, který z projektů ji získá, rozhodla prostřednictvím internetového hlasování veřejnost. Cenu vítězům předal Milan Fridrich, ředitel programu České televize, a to zástupcům spolku PagoPago – Zalesňování Jeseníků. Ti zahájili úspěšnou iniciativu na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě, díky které přijíždějí dobrovolníci z celého světa do Jeseníků vysazovat nové stromy. Za jediný rok se jim podařilo vysadit úctyhodných 100 000 stromů a dalších 300 000 rozdali. Věnují se trvale udržitelnému hospodaření, samozásobitelství a pořádají také kurzy pro veřejnost.

Zvláštní uznání Člověka v tísni – Najmin Kamilsoy

Během večera udělil Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni, zvláštní uznání za občanskou aktivitu Najminu Kamilsoyovi [Nečminu Kamilsojovi], studentu oboru Veřejná politika Univerzity Karlovy, původem z Ázerbájdžánu. Najmin Kamilsoy byl v minulosti aktivní v rámci občanského hnutí NIDA, nezávislé mládežnické organizace založené ve snaze dosáhnout v Ázerbájdžánu demokratických a sociálních změn a přispět k ochraně lidských práv. Byl aktivně zapojen do mezinárodních advokačních kampaní, především v rámci Rady Evropy a OSN, upozorňujících na případy politických vězňů v jeho vlasti. S jeho přispěním bylo propuštěno několik nespravedlivě odsouzených lidí, včetně jeho otce, známého obhájce lidských práv Intigama Alijeva. V současnosti spolupracuje s několika nevládními organizacemi, které v Ázerbájdžánu působí. „V mé zemi se aktivismus trestá. Ani v době, kdy byli mí přátelé zatýkáni a zastrašováni, jsem neztratil naději v lepší budoucnost pro svoji zemi. Vždy jsem se snažil hájit lidská práva. Věřil jsem totiž v sílu toho, co dělám. Je nesmírně důležité, aby i mládež byla aktivní. Myslím si, že pokud se spojí jednotlivci na základě společně sdílených hodnot, tak se může podařit změnit věci k lepšímu. Toto uznání je pro mě čest. Dává mi obrovskou morální podporu,“ uvedl Najmin Kamilsoy při převzetí ceny.

Vítěz ceny Gratias Tibi v kategorii ZŠ, Foto: Jan Slavík

Kryštof Kalát, vítěz kategorie základních škol s projektem Dám ti kus sebe. Foto: Jan Slavík


O Ceně Gratias Tibi

Iniciátorem a hlavním organizátorem Ceny Gratias Tibi (z lat. „Děkuji Tobě“) je společnost Člověk v tísni a její program Jeden svět na školách, který se už od roku 2001 snaží inspirovat mladé lidi k aktivnímu, zodpovědnému a otevřenému přístupu ke světu, v němž žijeme. Cena byla letos udílena šestým rokem. Od svého počátku v roce 2014 se těší podpoře výrazných partnerů, kteří se dlouhodobě podílí na rozvoji občanské společnosti v České republice.

Tags: cena, gratias tibi, Jeden svět na školách, mladí lidé

Related Articles

Studio JSNS: Studenti a žáci, ptejte se!

28.3.2022Člověk v Tísni

Většina učitelů považuje mediální výchovu za důležitou

8.3.2018Člověk v Tísni

Vzdělávací programy Člověka v tísni zpřístupňují materiály pro online výuku v době karantény

18.3.2020Člověk v Tísni

Související články

  • V tomto školním roce jsme pomohli 2666 dětem a 767 rodičům
  • Zapůjčené počítače pomáhají s učením českým i ukrajinským dětem
  • K Samovi se přidala Jana. Vytvořili jsme už třetí kurz pro asistenty pedagoga
  • Do šestého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání se zapojilo 7 tisíc studentů
  • Středoškolákům z Ukrajiny ve studiu pomůžou Retrostipendia

Kategorie článků

  • Lepší školy
  • Nezařazené

Kontakty

Tým kampaně

Kristína Česálková
mobil: +420 777 787 920
e-mail: kristina.cesalkova@clovekvtisni.cz

Romana Weingärtner
mobil: +420 778 493 091
email: romana.weingartner@clovekvtisni.cz

Co dělámeJak váš dar pomůžePodporují násKontaktDarujteJak pracujeme s cookies?
Copyright Člověk v tísni, o.p.s. 2014 | webové stránky od Tvorba webových stránek