To říká o svých zkušenostech s prací s filmem ve výuce Vlasta Vyčichlová, lektorka Jednoho světa na školách, vzdělávacího programu Člověka v tísni. Tento program přináší prostřednictvím filmů, diskusí a výukových aktivit do škol důležitá témata a konkrétní příběhy.
„Často mluvím o několika pedagogických zázracích. Tím prvním je to, že sdílení filmů se vším, co k němu patří, baví nejen učitele, ale i žáky. Dalším zázrakem je, že do debat po filmu se zapojují i žáci, kteří byli zvyklí mlčet. Při práci s filmem si totiž všímáme vlastních pocitů a žáci od vás nikdy neuslyší to nelichotivé ‚špatně‛. Navíc se učí vidět téma z více úhlů pohledu a umějí lépe naslouchat.“
Vlasta Vyčichlová má za sebou bohatou praxi. Učila přes dvacet let na střední škole v Liberci. Nyní s týmem Jednoho světa na školách vede různé kurzy pro vyučující i na pedagogických fakultách, podpořené sbírkou Lepší škola pro všechny.
„Na semináře jezdí učitelé motivovaní, kteří mají svoje žáky a svou práci rádi. To znamená, že lektorování je velká radost. Jde většinou o velmi krásná, inspirující setkání, při nichž se navzájem obohacujeme. Jak vlastními zkušenostmi a názory, tak především společnou radostí z nástroje, kterým pro nás je program Jeden svět na školách.“
Vlasta během své dlouhé praxe mohla pozorovat, jak prožitek z filmů ovlivňuje žáky i učitele. „Žáci i učitel se postupně proměňují. Stávají se vnímavějšími a otevřenějšími. Nečekají pasivně na to, že za ně někdo problém vyřeší, ale s nápady sami přicházejí.“
„Pro učitele je velkou výhodou, že filmy pomáhají otevírat těžká témata, ať už osobní, nebo ta kontroverzní, která rezonují společností. A konečně se pedagog při práci s filmem dozvídá o svých žácích to, co mu jinak často zůstává skryté,“ shrnuje Vlasta.