Foto: Archiv Člověk v tísni

Před pěti lety se studenti SŠ a JŠ Volyně zapojili do projektu Světová škola, který vychází z jednoduchého přesvědčení: svým jednáním můžeme ovlivnit život na druhém konci světa.
Ve Volyni se s touto myšlenkou ztotožnili a začali se aktivně zajímat o světové dění. Jejich hlavním tématem se stal fair trade neboli spravedlivý obchod.
Ten umožňuje pěstitelům a řemeslníkům v rozvojových zemích uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zaručuje také dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.
Studenti na téma fair trade nejdříve pořádali projekce dokumentárních filmů, ochutnávky „spravedlivých“ výrobků a snažili se zvýšit povědomí veřejnosti o tématu prostřednictvím nejrůznějších happeningů.
V roce 2012 například připravili pro obyvatele Volyně férovou snídani. „Upekli jsme muffiny z fairtradových surovin a ty pak společně s fairtradovou kávou a čajem prodávali ve městě,“ říká studentka Kateřina Bláhová.
Loni studenti uspořádali společně s městem prodej valentýnských bonbonů z fairtradové čokolády, jehož výtěžek věnovali na podporu lidí trpících konfliktem v Sýrii. Škola se také pravidelně zapojuje do Světového dne proti dětské práci a chudobě ve světě.
V průběhu let se volyňským studentům podařilo o důležitosti spravedlivého obchodování přesvědčit jak zástupce města, tak místní podnikatele. Díky tomu dnes ve Volyni najdeme hned dva obchůdky a dvě cukrárny, které nabízejí fair trade výrobky, cukrovinky a kávu.
Město se ale rozhodlo jít ještě dál. Volyni se podařilo splnit přísná mezinárodní kritéria a v květnu 2012 se zařadila mezi 1 400 měst na světě, která se pyšní mezinárodním titulem Fairtradové město.
„Jelikož se škola začala asi před dvěma lety tímto tématem zabývat a zájem ji stále nepřešel, dokonce získala podporu dvou místních podnikatelů, došla řada také na nás,“ vypráví starosta Volyně Václav Valhoda. Od získání certifikátu si slibuje mimo jiné i to, že to městu přinese větší prestiž.
Ani studenti volyňské střední školy ale neusnuli na vavřínech. Škola se nyní zapojila do projektu Active Citizens (Aktivní občanství) a studenti mají nové téma: snaží se bourat mezigenerační bariéry.
Projekt Světová škola zahájila v březnu 2006 společnost Člověk v tísni. Jeho cílem je především podpořit školy a učitele při výuce o aktuálních globálních tématech za využití metod aktivního učení.
Projekt Active Citizens – komunitní vzdělávání pro střední školy pořádá Člověk v tísni ve spolupráci s British Council od roku 2012. Projekt, v němž hraje důležitou roli aktivní občanství a dobrovolnictví, zapojuje studenty do řešení lokálních problémů.
Chcete podpořit lepší školu?
Detaily příběhu
- Autor: Člověk v tísni
- Škola: SŠ a JŠ Volyně